Translate

wtorek, 2 września 2014

Storczyki-przewodnik po rodzajach: Dendrobium (część I)

Długo przymierzałem się do omówienia rodzaju Dendrobium. Dlaczego? Bo czeka mnie sporo pisania. Wszak rodzaj ten liczy ponad 1000 gatunków i jest najliczniejszy nie tylko wśród storczyków, ale wśród roślin w ogóle. Ponieważ nie jest łatwo opisać tak dużą grupę, temat zostanie podzielony na kilka części, które ukażą się w ciągu kolejnych tygodni.

Nie zdradzę wielkiego sekretu, jeśli napiszę, że obok rodzajów Stanhopea i Lycaste to Dendrobia są moimi ulubionymi. Urzeka mnie w nich właściwie wszystko-od budowy po niezwykłe bogactwo barw. Można przeżyć całe życie i marne szanse, że ujrzy się kwitnienie większości gatunków. W tym tkwi cały urok-w nieznanym. Fantastycznie jest czuć zaskoczenie na widok jakiegoś okazu po 20, 30 czy 40 latach trwania storczykowego hobby, kiedy człowiekowi wydaje się, że zobaczył już wszystko.

Skąd nazwa rodzaju Dendrobium? "Dendro" kojarzy się z drzewem, a przedstawiciele tego rodzaju bytują przede wszystkim na gałęziach drzew, bardzo rzadko na kamieniach jako litofity lub w glebie jako storczyki naziemne. Idąc tym tropem nietrudno dociec, że Dendrobia najlepiej czują się w warunkach zbliżonych do naturalnych, czyli zamontowane na podkładkach. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taki sposób uprawy. Czy warto zatem próbować uprawiać Dendrobia w doniczkach? Oczywiście, że warto!

Jednym z czynników decydujących o powodzeniu w uprawie Dendrobiów jest wybór odpowiedniego gatunku. Te wysokogórskie jak Dendrobium alaticaulinum czy cuthbertsonii nie mają szans na parapecie z racji na nieodpowiednią temperaturę i niską wilgotność powietrza. Do ich uprawy potrzeba fortelu (czytaj: akwarium, orchidarium, oranżerii). Są jednak inne gatunki świetnie radzące sobie w mieszkaniu. Należą do nich: farmeri, griffithianum, phalaenopsis, aggregatum, loddigesii i wiele innych, a także liczne hybrydy. Wszystko zależy jednak od warunków, jakimi dysponujemy, bo Dendrobia mogą świetnie rosnąć, ale jeśli np. nie zapewnimy im odpowiedniego zimowego spoczynku, to nie będą kwitły. Przed zakupem zawsze należy poczytać o wymaganiach konkretnego gatunku, żeby uniknąć problemów i rozczarowania. W następnym poście omówię cykl rozwojowy typowego przedstawiciela rodzaju Dendrobium.

Na poniższych zdjęciach kwitnienie Dendrobium victoria-reginae. Mimo niewielkich rozmiarów na dojrzałej pseudobulwie rozwinęły się pierwsze kwiaty.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz