Translate

niedziela, 7 września 2014

Storczyki-przewodnik po rodzajach: Dendrobium (część II)

Dzisiaj powracam do tematu uprawy storczyków z rodzaju Dendrobium. Prześledźmy zatem cykl rozwojowy typowego przedstawiciela.

Większość Dendrobiów przechodzi okres spoczynku, zakończony kwitnieniem. Wspaniale prezentują się kwiaty w najróżniejszych kolorach i kształtach wyrastające wprost z bezlistnych "patykowatych" pseudobulw (one również zainspirowały nazwę rodzajową). Po okresie kwitnienia pojawia się nowy przyrost (lub przyrosty, w zależności od gatunku i wieku rośliny). Wtedy trzeba Dendrobia otoczyć szczególnie troskliwą opieką, bo to, jak wywiążemy się z tego zadania, wpłynie na ich kondycję i kwitnienia w przyszłości.

Wiosna/lato
W okresie od marca do września Dendrobia intensywnie rosną. Wymagają wtedy bardzo jasnego miejsca. Natężenie światła często decyduje o kwitnieniu. Podłoże powinno tylko lekko przesychać przed kolejnym podlaniem, ale nie może wyschnąć całkowicie. Używamy wody jak najlepszej jakości. Do każdego podlewania wskazany jest dodatek nawozu-1/3-1/2 dawki (ja używam biohumusu na przemian z Foliar Feed Petersa). Wiele gatunków w okresie od czerwca do września włącznie można wystawić na zewnątrz, w miejsce osłonięte od deszczu, wiatru i palącego słońca. Szczególnie wdzięczne za takie traktowanie będą Dendrobium nobile i jego mieszańce, Dendrobium aggregatum, Dendrobium kingianum, Dendrobium delicatum oraz wszelkie gatunki zimnolubne.

Jesień
W okresie od września do grudnia kończą wzrost tegoroczne przyrosty. Kiedy ostatni liść przestaje rosnąć, a pseudobulwa zdążyła już w dużej mierze się wypełnić, stopniowo zmniejszamy porcje wody, co pozwoli jej osiągnąć dojrzałość. Przy sprzyjającej pogodzie rośliny przebywające na zewnątrz mogą tam pozostać jeszcze w październiku, ale na pewno bez uszczerbku zniosą to jedynie gatunki zimnolubne. Reszta powinna wrócić do domu pod koniec września, kiedy noce stają się chłodne. W pomieszczeniu zapewniamy Dendrobiom jak najwięcej światła.

Zima
Bardzo ważny, ale jednocześnie najmniej pracowity okres. Gatunki przechodzące wyraźny okres spoczynku (ich dotyczy to opracowanie) umieszczamy w pomieszczeniu jak najjaśniejszym, gdzie temperatura wynosi w ciągu dnia 12-16 stopni, nocą może spadać poniżej 10. W takich warunkach roślin praktycznie nie podlewamy i oczywiście nie nawozimy-przeważnie tracą wtedy liście, w zależności od gatunku. Jeśli pseudobulwy zanadto się marszczą, można dostarczyć trochę czystej wody (bez nawozu), ale w minimalnej ilości. Mokre podłoże + niska temperatura nieuchronnie grożą utratą korzeni lub chorobą grzybową. W czasie zimy Dendrobia potrzebują przede wszystkim dużo świętego spokoju. Koniec okresu spoczynku zwiastują albo nowe korzenie, albo rozwijające się kwiatostany. Należy wtedy stopniowo wznowić normalne podlewanie. I cykl uprawy rozpoczyna się na nowo. 

Powyższy opis tyczy się gatunków przechodzących wyraźny okres spoczynku, które stanowią większość w rodzaju Dendrobium. Następnym razem o uprawie tych, których okres spoczynku nie dotyczy.
Na poniższych zdjęciach: Dendrobium Stardust 'Chiyomi', botaniczne Dendrobium nobile, Dendrobium glomeratum (sulawesiense).





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz