Translate

niedziela, 9 kwietnia 2017

Oswoić Dendrobium

Rodzaj Dendrobium jest najbardziej licznym gatunkowo rodzajem wśród storczyków (ponad 1000 gatunków), prawdopodobnie również wśród wszystkich roślin wyższych. Należy także do moich ulubionych, być może właśnie przez tą różnorodność. Często spotykam się z opinią "Dendrobia mnie nie lubią", "są trudne w uprawie", itp. Chciałbym obalić te mity! Według mnie to bardzo chętne do współpracy i tolerancyjne storczyki, jednak jak każde mają swoje specyficzne wymagania.




Nie ma jednego przepisu na uprawę storczyków z rodzaju Dendrobium-przy tylu gatunkach wskazanie uniwersalnego "know-how" jest niemożliwe. Zawsze należy zapoznać się z arkuszem uprawy, zwłaszcza pod kątem temperatury i okresu spoczynku, wszak Dendrobia są organizmami kosmopolitycznymi. Są jednak pewne punkty wspólne, których znajomość znacząco ułatwia uprawę.




Dendrobia pochodzące z klimatu monsunowego (Azja Płd.-Wschodnia: Wietnam, Tajlandia, Laos, Kambodża, itd.) przechodzą dwie wyraźne fazy wzrostu: wegetatywną, czyli tworzenie nowych przyrostów, liści i korzeni; generatywną, czyli kwitnienie, wieńczące okres spoczynku. Bodaj czołowym przedstawicielem tej grupy jest gatunkowe Dendrobium nobile. Problem w uprawie polega na braku zrozumienia jego potrzeb. Podczas monsunu letniego w naturze warstwa chmur jest bardzo gruba i niewiele światła dociera do chloroplastów, natomiast opady są częste i bardzo obfite. W naszych warunkach klimatycznych podobne warunki występują... w zimie! I nie jest to przejęzyczenie. Moje Dendrobium nobile w zimie rośnie bardzo intensywnie. Stoi w chłodniejszym miejscu, ale jest podlewane normalnie. Od maja do października stoi na zewnątrz. Okres letniej suchej pogody z wysokim nasłonecznieniem i dużymi amplitudami temperatury roślina traktuje jak monsun zimowy w naturze, kiedy opady są niewielkie, a słońca dużo. Dlatego też regularnie od kilku lat moje Dendrobium zakwita w środy lata (lipiec lub sierpień) i to bardzo obficie. Analizując warunki naturalne takie zachowanie rośliny jest w pełni zrozumiałe. Jeżeli wymusimy okres spoczynku podczas naszej zimy, zahamujemy w ten sposób wzrost nowych pędów i pozbawimy się kwitnienia, a z czasem storczyk będzie coraz bardziej marniał. Taki schemat uprawy, o jakim napisałem, sprawdzi się w przypadku wszystkich monsunowych Dendrobiów przechodzących wyraźny okres spoczynku. Czynnikami indukującymi kwitnienie są przede wszystkim wysoki poziom światła i duże amplitudy temperatur.




Ze względu na duże rozpowszechnienie rodzaju Dendrobium niektóre gatunki występują w klimacie o w miarę jednostajnej temperaturze w ciągu roku. Należy do nich choćby Denrobium cuthbertsonii, ale jest o tyle wyjątkowe, że rośnie wysoko w górach, co wymusza chłodne warunki uprawy. Nie zmienia to faktu, że temperatura niewiele się zmienia z upływem czasu. Jest to czynnik utrudniający pielęgnację, ale z tym też można sobie poradzić, o czym pisałem szerzej w poście dotyczącym Dendrobium cuthbertsonii.




Należy pamiętać, że poza opisanymi wyżej kwestiami Dendrobia mają też swoje specyficzne wymagania uprawowe. Ich kłącza nigdy nie powinny być przesypywane grubą warstwą podłoża. Roślina ma być w nim zakotwiczona, ale nie przysypana, może to prowadzić do zagniwania nowych przyrostów. Substrat powinien być bardzo przepuszczalny, ale raczej drobny niż gruby, bo Dendrobia mają cienkie i liczne korzenie. Lepiej żeby podłoże szybko przesychało niż pozostawało długo wilgotne. Czasami warto przepłukać bryłę korzeniową czystą wodą, żeby pozbyć się nagromadzonych nawozów i produktów rozkładu podłoża, najcześciej kory. W okresie spoczynku, jeśli taki występuje, staramy się obniżyć temperaturę i mocno ograniczamy podlewanie. Niektóre gatunki, jak np. Dendrobium pierardii (aphyllum) trzeba suszyć i chłodzić tak długo, aż zrzuci wszystkie liście (nie wolno ich obrywać, zanim same opadną!). Takie postępowanie zapewni obfite i piękne kwitnienie.

Mam nadzieję, że to krótkie opracowanie pomoże w uprawie storczyków z rodzaju Dendrobium i sprawi, że wzbogacą niejedną kolekcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz