Translate

wtorek, 18 kwietnia 2017

Storczykowa dieta

Storczykowa dieta... Ale czy storczyki w ogóle jedzą? Oczywiście, że tak! Tyle że ich menu obejmuje zupełnie inne produkty niż nasza. Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o nawożeniu storczyków.


Na rynku dostępnych jest coraz więcej nawozów do storczyków, co najmniej kilkanaście, przeważnie są to nawozy nieorganiczne, czyli tzw. sztuczne. Na przeciwnym biegunie znajdują się nawozy organiczne, np. na bazie humusu czy guano. Które wybrać? Oto jest pytanie. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady, ale zacznijmy od podstaw. Czego właściwie storczyki potrzebują?


Głównym elementem, którego potrzebuje do wzrostu każda roślina, jest azot (N). Procentowy udział tego składnika powinien być w nawozie do storczyków największy, podczas gdy w żadnym z dostępnych na rynku preparatów taka sytuacja nie zachodzi. Orchidee są klasyfikowane jako rośliny kwitnące, dlatego w nawozach dla nich przeznaczonych przeważa potas (K) i fosfor (P), a nie azot. Jest to duże niezrozumienie ich wymagań. Azot powinien być przynajmniej w tym samym stężeniu co pozostałe elementy, a najlepiej żeby było go więcej. Storczyki mają zupełnie inną gospodarkę makroelementami niż rośliny naziemne, dlatego potrzeba im niewiele fosforu, a jeszcze mniej potasu. Dlatego z dostępnych w sklepach nawozów najbardziej godne polecenia są... nawozy do roślin zielonych! W nich stosunek NPK jest optymalny. Nawozy stworzone dla storczyków można włożyć między bajki. Nie chcę przywoływać konkretnych marek, ale niektóre mogą być nawet szkodliwe.


Sam azot to nie wszystko. Ważne jest jeszcze, w jakiej formie występuje. Storczyki jako w większości epifity przyswajają tylko azot azotanowy, ponieważ nie korzystają z aktywności bakterii nitryfikacyjnych. Wiele preparatów opiera się na azocie pochodzącym z mocznika, który dla storczyków może być zabójczy, jeśli dojdzie do jego kumulacji wokół korzeni. Zawsze należy zwrócić na to uwagę, wybierając konkretny nawóz. Czy istnieją zatem nawozy nieorganiczne godne polecenia? Zdecydowanie tak. Należą do nich nawozy wyprodukowane w gospodarstwach storczykowych takich jak Schwerter Orchideenzucht (świetny stosunek NPK i magnez!), Karge Orchideengarten i pokrewne.


A co z nawozami organicznymi? Przeważnie ich zastosowanie daje świetne efekty. Trudno spowodować przenawożenie, jednak z racji ich pochodzenia można przywlec niebezpieczne choroby bakteryjne i grzybicze (humus i guano nie są sterylizowane). Niemniej jednak warto rozważyć ich wykorzystanie w uprawie amatorskiej.


Teraz ważna, o ile nie najważniejsza kwestia: dawkowanie. Przepisy podawane na opakowaniach są wręcz zatrważające. Zwykle każą rozpuścić w 1 litrze wody 5-10 ml nawozu. Wystarczy sięgnąć po konduktometr, by się przekonać, że tak sporządzony roztwór ma kilka-kilkanaście razy za duże przewodnictwo, a co za tym idzie stężenie! Jakie mogą być tego efekty? Susza fizjologiczna, czyli zjawisko ucieczki wody z tkanek rośliny, a nawet "spalenie" korzeni. Nie chcę snuć teorii spiskowych, ale zastanawiające jest, że błędne dawkowanie znajduje się na każdym dostępnym na rynku nawozie... Jak poradzić sobie bez konduktometru? Przeważnie rozpuszczenie 1 ml nawozu w 1 litrze wody destylowanej/deszczówki/wody z RO daje bezpieczne do zastosowania stężenie. Nigdy nie używamy do przygotowania roztworu wody z kranu! Rośliny można podlewać, choć znacznie lepszą opcją jest opryskiwanie, bo pozwala uniknąć zasolenia podłoża. Jak często? W okresie wzrostu nawet przy każdym podlewaniu, ale co jakiś czas trzeba podłoże przepłukać czystą wodą. Poza okresem wzrostu nie nawozimy. Generalnie trzeba dobrać rytm nawożenia do każdej rośliny indywidualnie. Są gatunki bardzo żarłoczne, które wymagają nawet nawozu stałego o przedłużonym uwalnianiu jak Osmocote oraz takie o małych wymaganiach. Gwoli ścisłości: większość gatunków zadowoli się roztworem nawozu o przewodnictwie 150 mikroSiemensów, maksymalnie może to być 300 mikroSiemensów. Delikatne gatunki wysokogórskie wymagają niższych stężeń, około 50-75 mikroSiemensów.


Poruszone przeze mnie kwestie to tylko wierzchołek góry lodowej, ale mam nadzieję, że powyższe opracowanie okaże się pomocne w wyborze odpowiedniego preparatu do nawożenia storczyków. Jeśli chce się osiągać spektakularne efekty, zabieg zasilania jest niezbędny do optymalnego wzrostu i kwitnienia. Zawsze trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. W tym wypadku zgodnie z zasadą: lepiej za mało niż za dużo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz