Translate

piątek, 27 czerwca 2014

Elementarz storczykarza-oświetlenie

Światło... Drugi, moim zdaniem, po wodzie czynnik decydujący o powodzeniu w uprawie storczyków, choć właściwie tyczy się to każdej rośliny doniczkowej. Nie ma mieszkania, gdzie nie dałoby się stworzyć warunków do ich uprawy, niezależnie od wystawy okien (i wcale nie ma potrzeby posiłkować się sztucznym oświetleniem). W poniższym poście postaram się przybliżyć potrzeby świetlne najbardziej popularnych rodzajów.

Oświetlenie

Storczyki można zasadniczo podzielić na te o wysokich, umiarkowanych i małych wymaganiach świetlnych. W każdym domu znajdą się odpowiednie warunki dla którejś grupy.

Dużo światła. Na czele tej grupy znajdują się storczyki z rodzaju Vanda. Dla nich nie istnieje coś takiego, jak "zbyt wiele światła". Stawiamy je w najjaśniejszym miejscu-przy oknie o wystawie południowej. Vandy uprawiane na oknie zachodnim też sobie poradzą, na wschodnim mogą cierpieć na niedostatek energii słonecznej, zwłaszcza zimą (wtedy trzeba je doświetlać). Północny parapet się dla nich nie nadaje (choć słyszałem o okazach, które na północnym parapecie potrafiły zakwitnąć, ale to raczej łut szczęścia).
Storczykami o niemal równie wysokich wymaganiach świetlnych, co Vanda, są katleje (Cattleya) i pokrewne rodzaje (Laelia, Brassavola). Zapewniamy im podobne warunki jak Vandom.
Ostatnie w tej grupie-wybrane gatunki z rodzaju Dendrobium. Do światlolubnych można zaliczyć: D. aggregatum, D. kingianum, D. nobile i jego hybrydy.

Umiarkowane oświetlenie. W tej grupie znajduje się większość uprawianych w domach rodzajów, z Phalaenopsis na czele. Dla nich najlepsza wystawa to okno wschodnie. Jednak sam z powodzeniem uprawiam Phalaenopsis na oknie południowym-zostały tam przeniesione zimą i dzięki temu miały szansę zaadaptować się do większych ilości śwaiatła wraz z wydłużającym się dniem (zdjęcie poniżej). Inne storczyki z tej grupy: większość Dendrobiów, Miltonia/Miltoniopsis, Stanhopea.

Mało światła. Najlepsze okno północne lub wschodnie, na południowym i zachodnim konieczne cieniowanie w okresie marzec-wrzesień. Rodzaje: Bulbophyllum, Paphiopedilum, Masdevallia i inne storczyki chłodnolubne (np. Dracula).

Na koniec jeszcze jedno zdanie na temat wystawiania roślin na lato na zewnątrz. Zawsze należy robić to stopniowo, czyli wystawiać storczyki na słońce przez 7 dni, najpierw na godzinę, każdego dnia wydłużając pobyt o jedną godzinę. Siódmego dnia zostawiamy je na zewnątrz na stałe. Miejsce do letniskowania nie może być całkiem odkryte (grozi to poparzeniami)-najlepiej, żeby było zacienione od południa do ok. 16-17. Poza tym należy storczyki zabezpieczyć przed wiatrem i deszczem.

W następnym poście temperatura. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz