Translate

sobota, 28 czerwca 2014

Elementarz storczykarza-temperatura

Temperatura-trzeci najważniejszy czynnik w uprawie storczyków. Nawet jeśli podlewanie i oświetlenie są dobre, niewłaściwa temperatura może przekreślić wszystkie starania. Storczyki zasadniczo dzielą się na trzy grupy: ciepłolubne, zimnolubne i o wymaganiach umiarkowanych. Poniżej po krótce o tym, jak traktować każdą z nich.

Temperatura

Ciepłolubne: W tej grupie zdecydowanie króluje Phalaenopsis. Żaden inny rodzaj nie jest tak jednolity pod względem wymagań cieplnych. Idealna temperatura w ciągu dnia to 23-25 stopni i kilka mniej nocą. Jedynie w czasie inicjowania pędów kwiatostanowych temperatura nocą może spadać do 13-15 stopni (dotyczy to wyłącznie hybryd!), ale z zastrzeżeniem, że ograniczamy podlewanie (mokre podłoże+niska temperatura=choroba grzybowa i/lub zgnilizna).
Zimą należy zwrócić uwagę, żeby liście nie dotykały zimnej szyby, a na czas wietrzenia bezwzględnie zabieramy storczyki z parapetu.
Inne storczyki z tej grupy: Lycaste, niektóre Dendrobia (np. glomeratum), Vanda.

Zimnolubne: Moje myśli od razu wędrują do rodzaju Masdevallia, ale zimnolubów jest znacznie więcej-słynna Coelogyne cristata, Dracule, miniaturowe storczyki wysokogórskie, niektóre Dendrobia (np. alaticaulinum), zniewalająco piękne Disa.
W tej grupie są rodzaje/gatunki wymagające chłodu przez cały rok (te w cieple marnieją), jak i te bardziej tolerancyjne (C. cristata dobrze znosi upalne polskie lato). Te drugie z powodzeniem można wynieść na dwór na okres maj-październik, w miejsce z dużą ilością rozproszonego światła.
Uprawiając je w domu, zimą stawiamy je z dala od kaloryferów, najlepiej w nieogrzewanym pokoju. Latem staramy się nie otwierać okien w największe upały i często rośliny zraszać (parująca woda obniża temperaturę wokół nich).
Idealna temperatura w ciągu dnia to 20 stopni, nocą 12-14.

Umiarkowane wymagania: Do tej grupy zaliczamy większość Dendrobiów, Miltoniopsis, Cattleya, Paphiopedilum. Idealna temperatura w dzień to 20-24 stopnie, nocą 15-18.

Na koniec kilka słów na temat amplitudy temperatur (różnica między dniem a nocą). To niezwykle ważny czynnik w uprawie storczyków. Staramy się, aby ta różnica była jak największa. Można to osiągnąć, uchylając okno (w okresie od wiosny do jesieni całą dobę, zimą rozszczelniamy okno tylko na noc) lub trzymając latem rośliny na zewnątrz. Zachowanie amplitudy temperatur wpływa na zdrowy wzrost (gdy temperatura nocą jest za wysoka, storczyk nie tylko zużywa całą energię, jaką zaabsorbował w ciągu dnia, ale jeszcze wykorzystuje zapasy) i kwitnienie (amplituda temperatur jest niezbędna do inicjacji kwitnienia u wszystkich gatunków, zwłaszcza tych, które nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku jak Phalaenopsis).

W następnym poście nawożenie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz